Gezi Yazıları

Vatikan Müzesi Bilet Türleri

Vatikan Müzesi Bilet Türleri

Vatikan Müzesi ziyaretine ilişkin Vatikan, Vatikan Müzeleri, Vatikan Müzesi Bilet Türleri, Vatikan Müzesi Online Bilet, Vatikan Müzesi Ziyaret Günleri gibi konularda edindiğim tecrübeleri yaptığım araştırmalarla derinleştirerek gidecekler için aşağıdaki rehber niteliğinde yazıyı hazırladım. Faydalı olmasını umuyorum. Anlatmaya tarihçe ile başlayalım.

Vatikan’ın Kısa Tarihçesi

İtalya ile 2 millik bir sınırla çevrili olan Vatikan, 100 dönümlük bir alanı kaplayan bağımsız bir şehir devletidir ve New York’taki Central Park’ın yalnızca sekizde biri kadardır. Vatikan, başındaki papa ile mutlak bir monarşi olarak yönetiliyor. Vatikan kendi parasını ve kendi pullarını basıyor, pasaport ve plakalar veriyor, medya kuruluşlarını işletiyor ve kendi bayrak ve marşına sahip. Bir devletin tüm işlevlerine sahiptir. Yalnızca biri hariç: vergilendirme. Müze giriş ücretleri, damga ve hediyelik eşya satışları ve katkılar Vatikan Devleti’nin gelirini oluşturuyor.

Vatikan Müzesi Bilet Türleri

Vatikan Şehri – Aziz Petrus Bazilikası

Vatikan’ın Katolik Kilisesi’nin yeri olarak tarihi, MS 4. yüzyılda Roma’da Aziz Petrus (St. Peter) mezarı üzerine bir bazilikanın inşasıyla başlamıştır. Zamanla bu bölge, halkın bir hac bölgesi ve ticaret bölgesi haline gelmiştir. Daha sonra şehir sınırları içinde Apostolik Sarayı, Sistine Şapeli ve yeni St. Peter Bazilikası gibi ünlü yapılar inşa edilmiştir. Papa 1870 yılında ülke birleşinceye kadar İtalya’nın güneyindeki bütünleşik Papalık Devletlerinden oluşan bir topluluğa hükmetmiştir. Yeni laik İtalyan hükümeti, Papalık Devletlerinin bütün topraklarını ele geçirdi.Bundan sonra kilise ve İtalyan hükümeti arasında büyük bir kriz patlak verdi. Papalar, İtalya Krallığı’nın otoritesini tanımayı reddettiler ve Vatikan, İtalyan ulusal kontrolünün dışında kaldı. Papa Pius IX kendisini “Vatikan’ın esiri” ilan etti ve yaklaşık 60 yıl boyunca Vatikan’ı terketmeyi ve İtalyan hükümetinin otoritesine boyun eğmeyi reddetti. Aziz Peter Meydanı’nda İtalyan askerleri bulunduğunda, papalar kutsama vermeyi ya da kamusal alana bakan balkondan görünmeyi bile reddetti.

Vatikan Merdivenleri

Giuseppe Momo tarafından Tasarlanıp 1932 yılında inşa edilen Vatikan’ın meşhur merdivenleri

İtalyan hükümeti ile Katolik Kilisesi arasındaki anlaşmazlık, 1929’da Vatikan’ın kendi egemen devleti olarak var olmasına izin veren ve Papalık için 92 milyon dolarlık (bugünüm parasıyla 1 milyar doları aşmaktadır) ödeme ile ve Lateran Pacts‘ın imzalanmasıyla sona erdi. İtalyan hükümetinin başkanı Mussolini, Kral Victor Emmanuel III adına anlaşmayı imzaladı.

Vatikan Müzesi ve Bölümleri

Vatikan Müzelerinde  tek yönlü gezi sistemi uygulanmakta olup; müzenin 1400 odası vardır. Harita Galerisi (beni en çok hayran bırakan yer), Mısır Kolleksiyonu, Entrüsk Müzesi, Goblen Galerisi, Hristiyanlık Müzesi,  Raphael Odaları ve Sistine Şapeli benzeri bir çok sanat yapıtı ile birlikte Michelangelo ve Canova  gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserleri de barındırmaktadır.

Vatikan Müzeleri, yüzyıllar boyunca papalar tarafından toplanan resim, heykel ve diğer sanat eserlerinin başyapıtlarını içerir.

Rafael Odaları - Vatikan Müzesi

Rafael Odaları – Vatikan Müzesi – The School of Athens Eseri.

Müzeler genellikle hafta içi her sabah halkın ziyaretine açıktır. Her ayın son Pazar günü giriş ücretsizdir. (Ancak tavsiye etmiyorum inanılmaz kalabalık olabilir.) Vatikan Müzesine bağlı müzeler, Piazza Risorgimento’nun yakınındaki Viale Vaticano‘da yer almaktadır. Resim sergileri, bronz eser sergileri, mermer sergileri, duvar halısı sergileri Müzeler’in bir parçasıdır.

Vatikan Müzesi

Arnoldo Pomodoro’nun yaptığı altın küre: Sfera Con Sfera. İç içe geçmiş iki küreden oluşan eserin mutlaka fotoğrafını çekmelisiniz.

Vatikan Müzesi-Haritalar Galerisi

1500 yılında yapımına başlanan Haritalar Galerisi’nin tavanındaki muhteşem detaylar İtalya ve çevresindeki illeri tasvir ediyor. Bu detayların içlerinde Neptün ve Roma tanrılarını da barındıran şahane detayları da görebilirsiniz.

Vatikan Müzesi Bilet Türleri

Vatikan Müzesi dünyanın en çok ziyaret edilen & en büyük müzelerinden biri. Dünyanın dört bir yanından getirilmiş tarihi eserlerle (Papaların sanata olan düşkünlüğünden kaynaklı olarak) ve Vatikan’ın kendi gizemli tarihi ile dolu. Roma’ya gidildiğinde kesinlikle atlanılmaması gereken bir yer.

Vatikan Müzesi inanılmaz kalabalık bir yer alttaki resimden de göreceğiniz üzere; önceden online bilet alınmaması durumunda neredeyse kilometrelerce uzayan bir kuyrukta beklemeniz ve ziyaretinizi müze kuyruğunda bekleyerek geçirmeniz oldukça olası.

Vatikan müzesi Kuyruğu

Vatikan Müzesi Kuyruğu

İnternette online olarak sunulan Vatikan Müzesi Bileti Müzenin kendi gişesinde olan biletten sanıyorum 2 Euro kadar daha fazla. Vatikan Müzesi’nin yoğunluğundan kaynaklı olarak, Vatikan Müzesi biletleri çeşit çeşit. Kimi Vatikan Müzesi Bileti sadece hızlı girişi içerirken (kuyruk bekleme derdi olmaksızın giriş); kimi bilet sabah erken saatte ya da gece giriş imkanı tanıyor. Bu giriş imkanlarına ilave olarak rehber eşliğinde de gezebiliyorsunuz. Rehberli turlar da kendi içinde 30 kişilik gruplar – 15 kişilik gruplar gibi ayrılmış durumda. Vatikan için İtalyanların yaptığı Turizm organizasyonlarını gördükten sonra; İtalyanların Turizm konusunda isteksiz & tembel insanlar olmadığını gördüm, gerçekten her şey planlı ve çok güzel. Her yanından tarih fışkıran İstanbul’daki tüm müzelerin kuyruğunu toplasanız maalesef bir Vatikan Müzesi kuyruğu etmiyor. Gelgelelim konumuza özetle Vatikan Müzesi Bilet Türleri şöyle:

1-Sistine Şapeli ve Vatikan Müzesi Hızlı Giriş Bileti (Tıklayınız): Sanıyorum en çok tercih edilen giriş türü bu. Resmi “Vatikan Müzeleri” tarafından satılıyor. Ancak sadece hızlı giriş bileti olduğunu belirtmekte fayda var. Yani herhangi bir rehber & tur eşliğinde ziyareti kapsamıyor. Ancak bileti alırken “Sesli Rehber” (İngilizce – Almancanız vb. varsa Türkçe maalesef yok) de alarak bunu bir nebze aşabilirsiniz. Kendi başınıza Vatikan Müzesi bölümlerini geziyorsunuz. Hızlı giriş biletinin kapsamı müze kuyruğunda beklemeden Vatikan Müzeleri, Sistine Şapeli’ni ziyaret etme imkanı tanıyor. Ancak St. Peters Bazilikası bu bilet dahilinde değil eğer orayı da gezmek istiyorsanız ayrı bilet almanız gerekebilir. Bileti internetten aldıktan sonra herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Yazıcıdan çıktısı alınmış bilete de gerek yok; mobil bilet de kabul ediyorlar.

2-Vatikan Müzesi, Sistine Şapeli ve St. Peters Bazilikası Rehberli Tur (Tıklayınız) : 3 saatlik bir zaman diliminde -İngilizce, Almanca, Fransızca, Portekizce, İspanyolca, İtalyanca- rehber eşliğinde Vatikan Müzesi, Sistine Şapeli ve St. Peters Bazilikasını geziyorsunuz. Hızlı giriş bileti, rehber her şey buna dahil. Şahsi kanaatim; Vatikan Müzesi gibi büyük bir müzenin ;eğer yabancı diliniz imkan veriyorsa; rehber eşliğinde gezilmesinin daha iyi olacağıdır. Neye baktığınızı, baktığınız şeyin tarihçesini bilmek ve anlamak bence oldukça önemli.

3-Vatikan Müzesi ve Sistine Şapeli’ne Açılışından Önce (Sabah Erken Saatlerde) Giriş İzni Veren Bilet (Tıklayınız): Bu biletin  süresi çok kısa -1 saat-. Canlı rehber eşliğinde (sadece İngilizce) 1 saat boyunca; açılışından yarım saat önce; Vatikan Müzesi ve Sistine Şapelini geziyorsunuz. Müze kalabalığının sabah erken saatlerinde çok yoğun olmadığını belirtmem gerek. Böyle bir opsiyonunuz da var.

4-Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli’ne Gece Ziyaret İmkanı Veren Bilet (Tıklayınız): Sabah biletine benziyor ama süresi hepsinden uzun (neredeyse 4 saat). Gece İngilizce, İspanyolca, Almanca dil seçeneklerinde rehber eşliğinde Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli’ni geziyorsunuz. Gündüz Antik Roma’yı gezip; geceyi Vatikan Müzeleri’ne ayırmak gibi bir planlama yapabilirsiniz. Bu opsiyonun biraz pahalı olduğunu belirtmekte fayda var.

5-Antik Roma ve Vatikan Müzesi Turu (ikisi birlikte) (Tıklayınız): Bu da farklı bir opsiyon. Vatikan Müzeleri, Aziz Petrus Bazilikası (kubbesini gezdirmiyorlar oraya ayrı bilet isteniyor), Sistine Şapeli, Roma Forumu, Kolezyum, Piazza Navona ve Trevi Çeşmesini 6.5 saat boyunca İngilizce ve Almanca seçeneklerinde rehberle geziyorsunuz. Dilerseniz kulaklık da veriyorlar. 

6-Kolezyum’u da İhmal Etmeyin (Tıklayınız): Eğer Roma’yı ziyaret edecekseniz mutlaka Kolezyum’a da uğramalısınız. Vatikan Müzesi Kuyruğu için daha önce yazdığım şeyler Kolezyum için de geçerli. Kolezyum için de hızlı giriş bileti ve rehberle gezme gibi imkanlar mevcut.

Roma ve Vatikan

Vatikan Müzesi’ne Ulaşımı Nasıl Sağlarım?

İtalyanlar her konuda olduğu gibi bu konuda da her türlü imkanı sunmuş. Roma’da 2 büyük havaalanı mevcut. Birincisi Fiumicino Havaalanı diğeri de Ciampino Havaalanı. Bu havaalanlarından doğrudan Roma merkezine, Otellere karşılıklı otobüs-minibüs ve özel transfer imkanları mevcut. Bunun dahi biletini önceden alabiliyorsunuz. Ayrıca Roma’dan Vatikan’a ulaşmak için Roma Terminali’nden -A-metro hattıyla Ottaviano San Pietro – Musei Vaticani durağında inildikten sonra beş dakikalık yürüme ile Vatikan Müzeleri’ne / Vatikan’a  ulaşmak mümkün. Roma’da metro sabah 05.30 ile akşam 23.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Vatikan Müzesi Bilet Kuyruğu

Vatikan Müzesini Hangi Günler Ziyaret Etmeli?

Kendi deneyimimin yanı sıra yaptığım araştırmalar neticesinde aşağıdaki yazıda bu soruyu özetledim. Vatikan Müzesi ziyareti için Salı-Çarşamba ve Perşembe uygun günlerdir.

Pazartesi: Vatikan Müzeleri için pazar günleri kapalı olduğu için en yoğun günlerden biridir. Birçok kişi Vatikan Müzeleri’nin kapanış günü hakkında bilgi sahibi olmadığından sabahın erken saatlerinden beri, girişte sıraya giren insanları bulacaksınız.

Salı: Sallanır :) Vatikan Müzeleri için sessiz bir gün olabilir ve ziyaret için iyi bir seçim olabilir.

Çarşamba: Papa’nın halk günüdür. Bu nedenle, St Peters Meydanı’ndaki halk gününe katılmayı planlamıyorsanız, bu Vatikan Müzeleri’ni ziyaret etmek için mükemmel bir zamandır. Sabah gitmeli ve Vatikan Müzeleri neredeyse boşken gezmelisiniz.

Perşembe: Vatikan’da bir tatil ya da özel bir törenin yapıldığı günler haricinde Perşembe, Vatikan için özellikle yoğun bir gün değildir.

Cuma: Vatikan’ın en yoğun günlerinden biri olarak kabul edilebilir. Haftasonu tatilcileri nedeniyle müze çok yoğun olabilir.

Cumartesi, pazartesi ile birlikte, Vatikan’daki en yoğun gündür. Pazar günleri Vatikan kapalıdır ve cumartesi günleri,  girişte her zaman uzun bir kuyruk vardır.

Vatikan’a Giderken Dikkat Edilecek Hususlar

Vatikan Müzesi’ne giriş kuralları mevcuttur. Her ne kadar müze ağırlıklı olsa da Hristiyanlar tarafından taşıdığı dini önem nedeniyle şort, dekolte kıyafet vb. kıyafetlerle ziyaret kabul edilmiyor. Katı kıyafet kurallar mevcut. Bu kurallar hem erkekler hem de kadınlar için geçerlidir. Ayrıca Vatikan’ı gezerken bir harita – plan eşliğinde gezmenizi öneririm. Bunun için farklı Vatican City Map çeşitleri mevcut .

Bu yazımızda Vatikan Müzeleri, Vatikan Müzesi Online Bilet, Vatikan Müzesi Giriş Bileti, Vatikan’a Giriş Kuralları, Online Vatikan Bileti Nasıl Alınır? gibi konularda sizlere yardımcı olmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

Yazar Hakkında

Ferhat Gökçe

Ferhat Gökçe

1987 Kayseri doğumlu, 2011 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü birincilikle bitirdi.

Yorum Yaz

Send this to a friend