Gezi Yazıları

Side Gezi Rehberi

Side Gezi Rehberi

Side, Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alır. Adını Anadolu’nun bereketin ve zenginliğin sembolü olan ‘nar’ kelimesinden alır. Küçük bir yer olmasına karşın doğa güzellikleri ve turistik yerleriyle dikkati üzerine çekmeyi başarmıştır. Özellikle gezilecek yerleriyle beraber Antalya’ya gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gerekilen yerlerden biridir.

Side Gezi Rehberi - Apollon Tapınağı

Side Gezi Rehberi – Apollon Tapınağı

Side’de Gezilecek Yerler

  1. Side Antik Kenti: Side’nin geçmişine doğru birkaç saatliğine oldukça zevkli bir keşif yapmak isterseniz mutlaka gidip görmeniz gereken bir yerdir. M.Ö 7.Yüzyılda kurulduğu bilinir. Beldenin kıyı kesiminde yer almaktadır. Tarihi kapı, agora, agora hamamı, antik tiyatro ve Apollon Tapınağı görebileceğiniz önemli tarihi eserlerinden bazılarıdır. 15 bin kişiyi misafir edebilecek kadar büyüktür. Giriş ücreti 20 Liradır.
  2. Apollon Tapınağı: Mutlaka gidip görmeniz gereken yerlerden biride Apollon Tapınağı’dır. Pax Romana döneminde inşa edilmiştir. Adını ışık, sanat ve güzellik tanrısı Apollon’dan alır. 1990 yıllarında restore edilmiştir. Sahil şeritlerine yakın bir yerde bulunduğu için manzara karşısında kahvenizi yudumlarken Apollon Tapınağı’nın ve denizin büyüleyici güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz.
  3. Side Müzesi: Eğer hem gezmek, hemde tarihi eserlerle ilgilenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Giriş ücreti 10 Lira olan, müze kartınızla ücretsiz girebileceğiniz Side Müzesi 1960’tan beri insanlara hizmet sunmaktadır. Küçük olmasına karşın oldukça etkilenebileceğiniz eserler, heykeller bulunmakta.
Side Gezi Rehberi - Side Otelleri

Side Gezi Rehberi – Side Otelleri

Side Nerede?

Akdeniz Bölgesi’nde, Antalya’nın doğusunda Manavgat iline bağlı bir beldedir. Liman kenti olarak bilinmektedir. Antalya’ya 75 kilometre mesafesi bulunmaktadır. Yabancı turistlerinde oldukça fazla ilgisini çeken bu liman kent küçük olmasına karşın oldukça rağbet gören bir yerdir.

Side’ye Ne Zaman Gidilmeli?

Side’de Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları oldukça sıcak ve kurak olmasına karşın kışları ılık ve yağışlı bir hava hakimdir. Yıllık sıcaklık ortalaması 15-20 derece arasında değişir. Nisan ayında açılan deniz sezonu Ekim’e kadar devam eder. Deniz, kum, güneş ve yakıcı sıcaklığı seviyorsanız yazın gitmeniz gerekir. Ancak eğer bunaltıcı sıcaklardan bir nebze uzak kalmak isterseniz Mayıs veya Eylül ayında gitmeniz sizin için daha doğru bir seçimdir.

Side’de Nerede Kalınır?

Side’de isterseniz tatilinizi lüks bir yerde geçirebilir, dilerseniz apart otellerde konaklayabilirsiniz. Eğer alışveriş sizin vazgeçilmez bir tercihiniz içe seçiminizi merkez konaklama yerlerinden yapmanız uygun olur. Çok fazla otel seçeneği ve gidebileceğiniz yerlerin çok olması, Side’nin küçük olması tamamen sizin önceliklerinize bağlı olarak değişebilir.

Side Gece Hayatı

Side’de birçok otel bulunduğu için barlar ve kendisine ait diskoları bulunmaktadır. Eğer konaklama tercihinizi lüks otellerden yana kullanırsanız oraya ait olan yerlere gitmeniz daha uygun olur. Tarihi atmosferde birçok müzik dinleyebileceğiniz, içki içebileceğiniz yerler bulunmaktadır. Liman kenti olduğu için deniz kenarlarında çok fazla böyle alanla karşılaşmanız muhtemeldir. Önceliğinize göre tamamen değişir. Side’de gece hayatı oldukça fazla olduğu için birçok gece oradan ayrılmak istemeyeceksiniz.

Yazar Hakkında

Ferhat Gökçe

Yorum Yaz