Sosyal Medya

Instagram’da Tıklanabilir Linkler mi Geliyor?

Son zamanlarda Instagram’da önemli bir değişiklik duyrulmuştu. Shop Now (Şimdi alışveriş yap) butonunun eklenmesi ile Instagram’ın format değişikliğine gitmeye başladığı yorumları yapılmaya başlandı. Çünkü tıklanabilir linkler konusunda Instagram’ın takındığı katı tutum kırılmaya başlandı.

Bilindiği üzere Instagram şu ana dek profilinizdeki bağlantı dışında tıklanabilir linklere izin vermiyor. Bu anlamda diğer sosyal medya platformlarından farklı. Ancak son güncellemelerle birlikte şu an için reklamlarda ”şimdi alışveriş yap” linklerine veyahut android uygulamalar için ”şimdi kaydol” linklerine tıklamaya başladık.

Özellikle son bir kaç yılda Instagram Hesapları birer mağazaya dönüştü. Günümüzde azımsanamayacak insan hayatını Instagram üzerinde yaptığı satışlardan kazanıyor, müşteri buluyor ve hedef kitlesine ulaşıyor. Instagram kullanımı ve tasarımı açısından buna gerçekten çok uygun. Önümüzdeki süreç bence çok hızlı ilerleyecek. Ülkemizdeki vergisel altyapı ve hukuki düzenlemeler bunu takip etmekte oldukça geri kalıyor.

Şahsen izleyen aylarda Instagram’ın tıklanabilir linkleri uygulamanın bazı bölümlerinde tamamen serbest bırakacağını düşünüyorum. Hatta yeni özellikler gelebilir. Şöyle ki Instagram hesabınızdan alışveriş yapanlar size yıldız, yorum veyahut geribildirimde bulunabilir ve bunu diğer Instagram kullanıcıları görebilir. Bir nevi E-Ticaret platformu yani.. Şu an için Instagram ekibi ne mi yapıyor? Bence bu süreci daha karlı kılmanın yollarını arayıp, bu geçiş sürecini gözlemliyorlar.

 

 

Yazar Hakkında

Ferhat Gökçe

Yorum Yaz