Gezi Yazıları

Kazdağları Gezi Rehberi

Kazdaglari

“Tanrıların armağanı” olarak belirtilen Kazdağları Antik dönemlerden günümüze pek çok efsaneye konu olmuş ve Türkiye’nin önemli zenginliklerinden biridir. Yaz aylarında Ege’nin boğucu ve yakıcı sıcağından kaçmak için Kazdağları bulunmaz bir fırsattır. Yaz sıcaklarında serin havası, zeytin bahçeleri, kızılçam, meşe ve karaçam ormanları ile tam bir doğa harikasıdır.

Kazdağları Gezi Rehberi

Kazdağları Gezi Rehberi

Kazdağları Gezilecek Yerler

Kazdağları kendine ait doğal güzellikleri, kültürel zenginlikleri, şelale, vadi, nehirleriyle gezilecek yerler açısından en güzel rotaya sahiptir.

Bunlardan bazıları şunlardır:

  1. Hasanboğuldu: Hasanboğuldu şelalesi efsanesiyle ünlüdür. Filmlere ve öykülere konu olan bu efsaneyi Sabahattin Ali de öykülerinde yer vermiştir. Efsaneye, Yörük güzeli Emine’ye aşık olan Hasan’ın sevdiğine kavuşmak için 40 okkalık tuz çuvalıyla dağları tepeleri aşarken gölette boğulmasını anlatır. Hasanboğuldu’da su kemerleri, patika yollar ve piknik alanları yer almaktadır.
  2. Sarıkız Tepesi: Kazdağlarının en yüksek noktalarından biri 1574 metre yüksekliği ile Sarıkız Tepesi’dir. Edremit Körfezi, Ayvalık Adaları ve Midilli’ye bakan tepe oldukça güzel bir manzaraya sahiptir.
  3. Sütüven Şelalesi: Kazdağları ormanlarının içinde yer alan Sütüven Şelalesi muhteşem manzarasıyla bir doğa harikasıdır. Küçük göletleri, yemyeşil doğası ve şelalesiyle doğa ile iç içe olma fırsatı sunmaktadır.
  4. Pınarbaşı: Akçay’a 6 km uzaklıkta yer alan Pınarbaşı, Güre Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Yaz sezonunda kaynaktan çıkan suyun serinliği eşliğinde piknik yapmak isteyen ziyaretçilerin oldukça tercih ettikleri bir mesire alanıdır.
  5. Kızılkeçili Köyü: Tarihi kayıtlara göre bu köy 1890’lardan beri Kızılkeçili Çayı’nın kenarında bulunmaktadır. Çınar ağarları ile bezenmiş sakin ve huzurlu bir ortam sunan Kızılkeçili Köyü misafirlerini piknik alanlarıyla karşılamaktadır. Genellikle piknik için gelenlerin uğrak yeri olmuştur. Eski evler restore edilerek yeniden düzenlenmiş taş villaları ve şahane manzarası ile köy oldukça güzel bir çehre kazanmıştır.
  6. Zeus Altarı: Adatepe Köyü’nün girişinde yer alan Zeus Altarı oldukça güzel bir manzaraya sahiptir. Antik dönemden kalan Zeus Altarı çam ağaçları ile bezenmiş muhteşem bir doğaya sahiptir.
Kazdağları Gezi Rehberi -

Kazdağları Gezi Rehberi –

Kazdağları Nerede?

Kazdağları, Balıkesir’e bağlı olan Edremit ilçesinin kuzeyinde yer alan sıra dağların ismidir. Anadolu yarım adasının kuzeybatısında yer alan ve Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi sınırlarını oluşturan Kazdağları Çanakkale ve Balıkesir il sınırları içindedir.

Kazdağları’na Ne Zaman Gidilmedi?

Deniz, kum ve güneş üçlüsüne alternatif niteliğinde olan Kazdağları her mevsim gidilebilecek bir coğrafyaya sahiptir. Kalabalık ve gürültülü tatil ortamlarından farklı olarak sakin ve huzurlu bir tatil imkanı sunmaktadır.

Kazdağları’nda Nerede Kalınır?

Kazdağı çevresinde birçok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Ayrıca “dağ evleri” şeklinde de konaklama imkanları mevcuttur. Yeşil ve mavinin muhteşem uyumunun bütünleştiği Kazdağları her türlü zevk ve bütçeye uygun kalınabilecek yerlere sahiptir.

Yazar Hakkında

Ferhat Gökçe

Yorum Yaz