Gezi Yazıları

Konstantin Takı

Konstantin Takı

Konstantin Takı, Kolezyum‘un çok yakında bulunan bir zafer takıdır. İmparator Büyük Konstantin’in Maxentius’u Roma – Milvian Köprüsü’nde M.S. 312 yılında yenmesinin anısına Roma Senatosu ve halkı tarafından M.S. 315 yılında dikilmiştir.

Konstantin rakibi Maxentius’u yendikten ve Roma’yı ele geçirdikten sonra ikametgahını Almanya’daki Trier şehrine taşımıştır. Zaferinin 3. yıl dönümünde Roma’ya geri dönmüş ve de Roma Senatosu ve halkı tarafından bu tak ile karşılanmıştır. Yazıtın üzerinde imparatorun Tiran olarak adlandırılan Maxentius’dan Roma’yı kurtardığı ve zafer takının Konstantin’e adandığı yazmaktadır.

Konstantin Takı, Roma

Konstantin Takı, Roma

Konstantin Takı benzerlerinin içerisinde en büyük olanıdır. Neredeyse 26 metre yüksekliğindedir. Ve Roma zafer takları arasında en iyi korunmuş olanlarından birisidir.

Konstantin Takı ;siyasi nedenlerle; oldukça hızlı bir şekilde dikilmiş olup; 3 kemerli olan bu zafer takının her bölümünde ayrı dönemlere ait parçalar kullanılmıştır.  Ayrı dönemlere ait parçaların kullanılmasının temel nedeni zafer takının inşaatini hızlı tamamlama endişesidir.

Zafer takında gerek Konstantin döneminden, gerek Trajan döneminden gerekse imparator Hadrian döneminden kabartmalar bulunmaktadır. Konstantin dönemi kabartmaları ağırlıklı olarak zafer takının alt bölümlerinde yer almakta olup; imparatorun Maxentius’a karşı olan zaferini anlatmaktadır. Üst bölümdeki heykeller imparator Trajan’ın esir ettiği Romanya’lı tutsakları temsil etmektedir.

Yazar Hakkında

Ferhat Gökçe

Yorum Yaz