Gezi Yazıları

Bozcaada Gezi Rehberi

Bozcaada Gezi Rehberi

Bozcaada, tarihin izlerini taşıyan köyleri ve sokakları ile dikkat çeken bir adadır. Her sene sadece gün batımını izlemek için gelen birçok yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada’da gezilecek çok fazla yer bulunuyor.

Bunlardan bazıları şunlardır;

1.Polente Feneri: Bozcaada’nın en batısında yer almaktadır. 17 rüzgârgülünün son kısmında bulunur. 1861 yılında yapılmıştır. 15 deniz mili ışığı ve 32 metre yüksekliği vardır. Işığı yaklaşık 28 kilometre uzaklığa gönderebilmektedir. Bu yerde gün batımını izlemek eşsiz bir güzellik sunmaktadır. Burada rüzgârgülleri sayesinde Bozcaada’da tüketilen enerjinin yaklaşık 35 katı elektrik üretilmektedir. Türkiye’nin birçok yerine denizin altından elektrik gönderilmektedir.

2.Göztepe: Bozcaada’nın en yüksek tepesidir. 192 metre yüksekliğe sahiptir. Geniş açıya sahip olduğu için her yer rahatlıkla görünebilir. Düzlükler, yer şekilleri, ovalar, üzüm bağları ve küçük adalar panoramik olarak görülebilmektedir.

3.Bozcaada Sanat Galerisi: Kaymakamlık himayesinde bulunan bir sanat galerisidir. 2018 yılında ünlü ressam Cemil Onay liderliğinde sergiler açılmaktadır. Galerinin arkasında ise kitap okunabilecek sessiz ve sakin bir yer bulunmaktadır.

4.Meryem Ana Kilisesi: Bozcaada, Rum kültürünü içinde barındırmaktadır. Bunun en büyük örneği ise bu kilisedir. Bu kilise, ibadete açık tek kilisedir. 1869 yılında yapılmıştır. Rum mahallesinin ortasında yer almaktadır. 2006 yılında restore çalışmaları yapılmıştır. Pazar günleri 08.00 de etkinlikler düzenlenmektedir.

5.Diğer Yerler: Bozcaada’da daha birçok gezilecek yerler bulunmaktadır. Çınaraltı Cafe, Çayır Plajı ve Salhane Bar bu yerlere örnek olarak verilebilir.

Bozcaada Nerede?

Bozcaada, ülkemizin üçüncü büyük adası olarak kabul edilmektedir. Çanakkale iline bağlıdır. Çanakkale’nin batısında yer almaktadır. 40 m2 yüzölçümüne sahiptir. Nüfusu mevsime göre değişiklik göstermektedir. Ulaşım genellikle feribotla sağlanmaktadır.

İstanbul’a 400 km, İzmir’e 280 km, Bursa’ya 320 km, Çanakkale’ye 60 km ve Ankara’ya 710 km uzaklıktadır.

Bozcaada’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Bozcaada’ya ilkbahar ve yaz aylarında gelinebilir. Ancak bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Örneğin; resmî tatillerde gelinmemelidir. Bu zamanlar da ada çok kalabalık olduğu için adanın keyfi çıkarılamamaktadır.

Yazın birçok etkinlik ve festivaller düzenlenmektedir. Bu etkinlikler, Eylül ayının sonunda kadar devam etmektedir.

Bozcaada’ya günübirlik gelmek oldukça yanlış olur. Zaman varsa en az 1 hafta kalınmalıdır.

Bozcaada’da Nerede Kalınır?

Bozcaada’nın birçok oteli bulunmaktadır. Bu oteller arasında Panorama ve Ege otelleri en çok tercih edilen otellerdir. Bu oteller tercih edilecekse daha önceden rezervasyon alınması gerekir.

Şehir merkezinin dışında oteller, pansiyonlar ve bağ evleri de bulunmaktadır. Ancak kalmak için buraları tercih edecek kişilerin arabalarının olması gerekir. Çünkü ulaşım oldukça zordur.

Bozcaada’da Gece Hayatı

Bozcaada aktif bir gece hayatı olmamasına rağmen birçok alternatif bulunmaktadır. Geleneksel meyhanelerde rakı-balık geleneği sürdürülmektedir. Birkaç yerde bar, cafe ve restoranlarda vardır.

Yazar Hakkında

Ferhat Gökçe

1 Yorum Var

  • Çok keyifli bir yazı olmuş. Bilgi ve deneyimlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim Ferhat Bey.

Yorum Yaz