Gezi Yazıları

Urla Gezi Rehberi

Urla Gezi Rehberi

İzmir’in küçük ve tatlı ilçelerinden olan Urla, ülkemizin en önemli tatil beldelerinden birisidir. Hem tatil beldesi olması bakımından hem de tarihi dokusunu bozmaması bakımından önemli bir yere ait olan Urla, sessiz ve sakin havasıyla da dikkat çekmektedir. Yaz aylarında tatil için gelenlerden ekonomisini kalkındırırken, kış aylarında zeytinden faydalanmaktadır.

Urla Gezi Rehberi

Urla Gezi Rehberi

Urla Gezilecek Yerler

1- Karantina Adası: Karantina Adası’na ulaşım, Büyük İskender’in yaptırdığı yol ile sağlanmaktadır. Ada, ismini, Osmanlı zamanında bulaşıcı hastalıklı olan insanları buraya yerleştirmek üzere oluşturulan karantina binasından almaktadır. Tarihi dokusunu kaybetmemiş olan ada, tarihi gezi sevenler için cazibe merkezidir. Sahile olan uzaklığı ise sadece beş yüz metredir.

2- Çeşmealtı: Hem denizin olduğu hem de sakinliğin olduğu Çeşmealtı, Urla’nın güzel yerlerinden bir tanesidir. Sakinlik ve huzuru arayan ziyaretçiler için Çeşmealtı en tercih edilesi yerlerden bir tanesidir. Ayrıca on iki adalara düzenlenen turlarla, denizin keyfini bu şekilde de çıkartabilirsiniz. Çeşmealtı, Urla’ya yalnızca beş kilometre uzaklıktadır.

3- Bademler Köyü: Köy, ismini, etrafında bulunan badem ağaçlarından almıştır. Doğasıyla ön plana çıkan Bademler Köyü, ziyaretçilerini doğayla iç içe tutmaktadır. Ayrıca Bademler Köyü’nde bulunan tiyatro salonu, bir köyde bulunan ilk tiyatrodur. Bademler Köyü’nün merkeze uzaklığı dokuz kilometredir.

4- Sanat Sokağı: Urla’ya gelmişken, alışveriş yapmadan olmaz, diyorsanız eğer Sanat Sokağı’na uğramadan Urla’dan gitmemeniz gerekmektedir. Birçok ustanın ve sanatçının yapmış olduğu el emeği ürünleri görmenin yanı sıra, açılan kurslardan da faydalanabilirsiniz. Ayrıca Sanat Sokağı’nda bulunan tarihi mekanlarda dinlenebilir, dinlenirken tarihi dokuyla da iç içe olabilirsiniz.

5- Klazomenai: On iki İyon kentinden birisi olan Klazomenai, hem tarihi dokusu hem de doğasıyla dikkat çekmektedir.

Urla Nerede?

İzmir’in ilçelerinden birisi olan Urla’nın İzmir merkez ile arasındaki mesafe otuz beş kilometredir. Urla’nın güney tarafında Güzelbahçe; batı tarafında Çeşme; güney tarafında Seferihisar ve Düden; kuzeyinde ise Ege Denizi bulunmaktadır.

Ne Zaman Gidilmeli?

Urla, her zaman gidilebilecek iklime sahip bir beldedir. Tatil için gitmeyi düşünen ziyaretçiler için yaz aylarında gitmesi tavsiye edilmektedir. Ancak bunun yanında Urla’yı gezip görmek isteyen ziyaretçiler de sonbahar aylarında gidebilirler. Özellikle sonbahar aylarında tamamında sakinliğe gömülen Urla, sessizlik ve sakinlik arayanlar için birebirdir.

Nerede Kalınır?

Urla, birçok ziyaretçiye ev sahipliği yaptığı için kalacak yer de bir o kadar fazladır. Beldeden birçok pansiyon, günlük kiralık ev ve lüks otel seçenekleri bulunmaktadır. Herkesin aradığına uygun, geniş bir mekan yelpazesine sahip olan Urla’da kalınacak yer konusunda ziyaretçiler asla sıkıntı yaşamamaktadır.

Urla Gece Hayatı

Urla’ya sakin bir hava hakimdir. Kafa dinlemek için birebir olan bu beldede, pek çok farklı mekan seçeneği vardır. Ancak hareketli ve eğlenceli yerler arayanlar için de barlar ve kafeler bulunmaktadır.

Yazar Hakkında

Ferhat Gökçe

1 Yorum Var

Yorum Yaz