Gezi Yazıları

Assos Gezi Rehberi

Assos son yıllarda tatilcilerin uğrak noktasıdır. Tarihten büyük izler taşıyan ve gittikçe canlanan kültür turizmi turlarının bir parçası olmuştur. Güneyinde ve kuzeyinde masmavi denizi ile deniz tatilcilerinin, antik kalıntılarıyla kültür tatilcilerinin gözde noktasıdır.

Assos Nerede?

Asya kıtasının en batısı olan Assos, Çanakkale’ye bağlı Ayvacık ilçesinin küçük bir kasabasıdır. Çanakkale’ye gelen ziyaretçiler yaklaşık 90 km güneye yol almasıyla bu küçük kasabaya ulaşabilir. Bir başka anlatımla Babakale’den Küçükkuyu’ya kadar olan bölgenin bir diğer ismidir Assos.

Assos Gezilecek Yerler

Gerek deniz tatilcilerinin gerek kültür tatilcilerinin gezmesi gereken en önemli kalıntılar arasında Athena Tapınağı yer almaktadır. Bu tapınak kasabanın sırları üzerinde yer almakla birlikte önemli bir tarihi kalıntıdır. Kalıntının özelliği milattan önce kurulmuş olması en çok fotoğraf çekilebilen yapıda olması ve Zeus’un kızı Athena’ya ithaf edilmiş olmasıdır. Adını da bu tanrıçadan alan kalıntı her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Helenistik dönemle ilgili önemli ayrıntılar taşıyan tapınak Hristiyanlığın Anadolu’daki ilk kabul merkezi olarak kabul edilir. Tarih net olmamakla birlikte milattan önce dört ya da beş olarak nitelendirilir.

Assos Gezi Rehberi

Assos Gezi Rehberi

Kalıntıdan çıkarılan birçok eser İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergilenmekte ve korunmaktadır. Bu tapınakta kültür ve turizm bakanlığının yakından takibi ve izniyle günümüzde dönem dönem kazılar yapılmakta, tarihin belirsiz kapıları aralanmaya çalışılmaktadır. Antik surlar içinde yer alan diğer kalıntılar ise Nekropol, amfi tiyatro ve Agora’dır. Kasabanın lezzet durağı yine antik döneme ait olan Assos Limanı’dır. Bu liman içinde yer alan balık restaurantları, butik oteller kasabaya renk katmaktadır.

Assos bilindik ismi olmasına rağmen yerli halk tarafından Behramkale olarak anılır. Yeni canlanmaya başlayan yapısıyla hala bakir olan koyları Ege sularında tatil yapmak isteyenler için eşsiz güzelliktedir. Birçok plaj bulunduran kasaba deniz kum güneş tatilcilerine kucak açıyor.

Assos’a Ne Zaman Gidilmeli?

İki farklı turizmi içinde yer alan bu güzide kasaba deniz kum güneş tatili isteyenler için yaz boyu ve sonbaharın başlangıcında bu tatili tercih edebilir. Ancak deniz kum güneş tatilinden hoşlanmayanlar sadece kültür turizmi planlayabilirler ve onlar yaz sonbahar dönemlerini tercih edebilecekleri gibi ilkbahar ve kış aylarında da bu tatil planını çekinmeden yapabilirler.

Tüm Ege koyları gibi bu küçük kasabanın her mevsimi başka güzeldir. Kendinize her mevsim deniz mahsullerinden bir ziyafet çekebilir deniz kokusunu iliklerinize kadar çekebilirsiniz. Zira bu kasaba her mevsime ve zamana güzelliğiyle meydan okuyor.

Assos’ta Nerede Kalınır?

Assos liman boyunca butik oteller ve pansiyonlardan bütçenize uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Assos Gece Hayatı

Bu şirin kasabada bangır bangır müzik dinleyeceğiniz barlar yok yerine kendi gibi şirin denize nazır balık restaurantları var. Bu kasaba sanki ruhunuzun, bedeninizin dinlenmesi için var olmuş. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar bir fasıl müziği eşliğinde rakı ve balık keyfi yapmak tatilcilerin en büyük zevkidir.

Yazar Hakkında

Ferhat Gökçe

Yorum Yaz