Tam Bölünme Kısmi Bölünme ve Hisse Değişimi

1
1

Tam Bölünme Nedir?: Tam mükellef bir SERMAYE şirketi ==>> Tam mükellef 2 veya daha fazla sermaye şirketine her şeyi kayıtlı değeri üzerinden devrederse söz konusudur.

☑ Kısmi Bölünme Nedir ?: Tam mükellef bir sermaye şirketi ya da dar mükellef SERMAYE şirketinin Türkiye’deki işyeri veya daimi temsilcisinin
bilançosundaki taşınmazın (1),
en az 2 yıl elde tutulan iştirak hisselerinin (2)
ya da üretim ve hizmet işletmelerinin (3) bir veya birkaçının TAM MÜK. BİR SERMAYE şirketine devredilmesidir.

☑ Hisse Değişimi Nedir ?: Tam mükellef bir sermaye şirketi DAR VEYA TAM mükellef bir sermaye şirketinin hisselerini bu şirketin – yönetimi ve – hisse çoğunluğunu devralarak ve karşılığında devraldığı şirketin ortaklarına kendi şirketinin iştirak hissesini vermesidir .

☑ Tam Bölünmede, devir alınan kısma isabet eden özsermayeyi geçmeyen zarar indirilir. Sadece bölünmeye kadar olan kazançları vergilendirilir. Bölünmeden doğan karlar vergilendirilmez. Kısmi Bölünmede VE hisse değişiminde, zarar mahsubu söz konusu değildir. Kısmi bölünme ve Hisse Değişiminden doğan karlar vergilendirilmez. Devirde, özsermayeyi aşmayan zararın tamamı indirilir. Birleşmeden doğan karlar da vergilendirilmez. Devir tarihine kadar olan kazançlar vergilendirilir.

Showing 0 results
Cevabınız
Bu alanları doldurarak misafir olarak gönderim yapın veya hesabınız varsa oturum açın
İsim*
E-posta*
Web Site (Zorunlu Değildir)