Gezi Yazıları

Datça Gezi Rehberi

Datça Gezi Rehberi

Ege Denizi ile Akdeniz’in ortasında yer alan Datça, bereket dolu Anadolunun batı yakasında bulunan bir yarımadadır. Bir kısmı Ege Denizi bir kısmı Akdeniz’e bakan 52 koyu mevcuttur. Koyların bazılarına sadece tekneyle ulaşım imkanı varken kara yolu ile de ulaşımın olduğu koylar mevcuttur. Doğa ile kol kola olan koyları, Eski Datça sokaklarının yaşanmışlık kokan görüntüsü ve Ege yemekleri eşliğinde Datça’da gün batımı keyfi ziyaretçilerini beklemektedir.

Datça Gezilecek Yerler

Datça gezilecek yerler ile büyük bir seçenek imkanına sahiptir. Tarih kokan yapıları, çiçek kokan sokakları, deniz kokan sabahları ile ev sahipliği edecek olan Datça’da birçok yer bulunmaktadır.

Bunlardan bazıları şunlardır:

  1. Eski Datça: Yarımadanın ilk merkezlerinden olan ve sahilden 2,5 km içeride kalan Eski Datça, begonviller ile işlenmiş taş evlerden oluşmaktadır. Ayrıca Datça sevdalısı ünlü şairimiz Can Yücel’in yaşadığı evinde bulunduğu Eski Datça sokaklarında küçük sanat atölyeleri ve birbirinden şirin hediyelik eşya satan butik dükkanlar yer almaktadır.
  2. Kızlan Yel Değirmeni: Kızlan köyünde, kapıları güneye bakan 6 tane arka arkaya sıralanmış değirmen bulunmaktadır. 1900’lü yılların başlarında yapıldığı tahmin edilen değirmenlerin bir tanesi restore edilerek lokanta şeklinde hizmete açılmıştır.
  3. Knidos Antik Kenti: Önemli antik yerlerden biri olan Knidos Antik Kentin tarihi milattan önce 2000 yılına kadar uzanmaktadır. Knidos, zamanında Doğu Akdeniz’den Karadeniz’e kadar şarap ihraç eden büyük öneme sahip ticaret merkezi özelliğine sahiptir.
  4. Kumluk Plajı: Datça merkezde bulunan plaj Datça’nın sahip olduğu tek kum plajdır. Plajda işletmelere ait şezlong ve şemsiye hizmeti vardır. Ayrıca sıra sıra çeşitli bütçe ve zevke uygun restoranların olduğu sahil şeridi yürüyüş yolu imkanı sunmaktadır.
Datça Gezi Rehberi

Datça Gezi Rehberi

  1. Mesudiye ve Bükler: Datça’nın merkezine 30 dakikalık bir mesafede olan Mesudiye ilçesi bükleri ve küçük köyleri bünyesinde barındırır. Kızılbük, Hayıtbükü, Ovabükü ve Palamutbükü en ünlü büklerdir. Palamutbükü diğer büklere göre daha büyük ve daha popülerdir. Çok fazla otel ve pansiyon imkanı mevcuttur. Bundan dolayı diğer büklere oranla daha kalabalıktır. Ovabükü ve Kızılbük diğer iki büke göre daha sakindir. Ancak sayılan tüm büklerin ortak özelliği deniz ve manzarasının güzelliğidir.

Datça Gezi Rehberi

Datça Nerede?

Datça Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde bulunan Muğla ilinin 13 ilçesinden biridir. Ege ve Akdeniz’in kesişim noktasında yer alan yarımada coğrafi olarak Güney Batı Ege’de bulunmakta ve kuzeyinde Gökova, güneyinde Hisarönü körfezleri yer almaktadır.

Datça’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Datça bahar aylarından itibaren kış başlangıcına kadar tatil yapılabilecek bir iklime sahiptir. Çok soğumayan iklimi ile kış aylarında bile tatil için tercih edilebilen bir yerdir. Bahar aylarında doğanın uyanışına eşlik etme fırsatı sunmaktadır. Haziran- Temmuz- Ağustos üç aylık yaz süreci Datça’nın en yoğun olduğu dönemdir. Eylül ve Ekim aylarından itibaren Datça’nın yoğunluğu azalmaya başlasa de ziyaretçileri mevcuttur.

Datça Nerede Kalınır?

Datça’da çok sayıda butik otel, pansiyon ve kiralık ev imkanları mevcuttur. Konaklama tesisi ve seçeneği zamanla gelişmiştir. Her zevk ve bütçeye uygun konaklama imkanı mevcuttur.

Datça Gece Hayatı

Gündüzü sakin geçen Datça’nın gecesi de sakin geçmektedir. Diğer tatil bölgelerine oranla daha çok kafa dinlemek ve gürültünün olmadığı ortamları tercih edenlerin tatil yeri konumundadır. Datça gündüzleri çeşitli koy ve plajları ile ev sahipliği yaparken geceleri ise şık restoranları aracılığıyla eşsiz bir manzara ve lezzetli Ege yemeklerini ziyaretçilerine sunmaktadır.

Yazar Hakkında

Ferhat Gökçe

Yorum Yaz