Gezi Yazıları

Ödemiş Gezi Rehberi

Ödemiş Gezi Rehberi

İzmir’in en güzel ve şirin ilçelerinden biri olan Ödemiş tarihi zenginliği ve sahip olduğu lezzetleri ile mutlaka görülmesi gereken ilçelerden biridir. Eski Birgi evleri, Lübbey hayalet köyü ve birçok turistlik alana sahiptir. İzmir’in batısında yer alır. Beydağ, Tire ve Bayındır ilçeleri ile çevrili ilçe bereketli toprakları ile tarımda önemli yer edinmektedir. Yöresel el sanatları, ipek işleri, güreşleri ve birçok geleneksel zanaatı ile adını duyurmuştur.

Ödemiş Gezilecek Yerler

Eski Birgi Evi: Ödemiş, Tarihi Birgi köyüne ev sahipliği yapmaktadır. Birgi köyü her yıl binlerce turistin uğrak yerlerinden biridir. 3000 nüfusa sahip köyün tarihi milattan önce iki binli yıllara kadar uzanıyor. Birgi köyünde şimdiye kadar yaşamış birçok medeniyetin ayak izlerine rastlayabilirsiniz. Frig İmparatorluğu, Pers İmparatorluğu, Bergama, Bizans İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu, Aydınoğulları Beyliği ve daha sonrasında da Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı olan Birgi sizi tarihte gezintiye çıkaracak yerlerden biri.

Asırlık çınar ve ceviz ağaçları, kırmızı kiremitli, ahşap pencereli evleri ile fotoğraf çekmeyi sevenler içinde ideal. Sarıyar Deresi’nin iki yamacına kurulmuş bu muhteşem köyü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Lübbey Hayalet Köyü: Türkiye’nin hayalet köyleri listesinde yer alan köylerden biridir. Köyde yerleşim antik çağlarda başlamış günümüzde ise tamamen son bulmuştur. Terkedilmiş evleri ile belgesel ve fotoğraf sanatçılarının uğrak yerlerinden biridir.

Ödemiş Müzesi: Müzeler bir şehrin, bir yaşamın hatıra defterleri olmuşlardır. Ödemiş müzesi de bu ilçenin tarihine dayalı, hatıra defterlerinden biri. Müze binasının inşaatına 1977’de başlanmış, 1983 yılında ise müze tamamlanmıştır. Bodrum kat üzerine tek bir salondan oluşan müze çadır formu verilerek yapılmıştır. Müzede Eski Tunç Çağı’na, Arkaik, Klasik ve Bizans çağına ait eserler sergilenmektedir. Seramikler, keski ve baltalar, kandiller, Bronz ve cam eserler, süs eşyaları ve heykeller bulunmaktadır.

Bu yerlerin yanı sıra; Aydınoğulları Mehmet Bey Camii, Gölcük Yaylası, İmam-ı Birgivi Türbesi, Bozdağ Kayak Merkezi, Sandıkoğlu Konağı, Aydınoğlu Hamamı ve Ödemiş yerel pazarı da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Ayrıca ünlü sanatçı Bedia Akartürk’ün ödülleri ve kıyafetlerinin sergilendiği Bedia Akartürk Sanat müzesini yılın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Ödemiş Nerede?

Ödemiş Türkiye’nin batısında yer alan Ege bölgesinin İzmir ilinin ilçesidir. İlçenin doğusunda Kiraz ve Beydağ, Batısında Bayındır ve Tire ilçeleri, Kuzeyinde Manisa, Güneyinde ise Aydın bulunmaktadır. İl merkezine uzaklığı ise 116 km’dir.

Ödemiş’e  Ne Zaman Gidilmeli?

Ödemiş coğrafi konumu nedeniyle Akdeniz iklimine sahip bir ilçemizdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağmurludur. Ilıman iklimi sebebiyle yılın her ayında gezilebilir. Fakat yağmur yağma ihtimaline karşı eğer sonbahar ve kış aylarında gitme planı yapıyorsanız mutlaka yanınızda şemsiye bulunması sizi rahat ettirecektir.

Ödemiş’te Nerede Kalınır?

Ödemiş ilçe merkezinde yılın her mevsiminde açık olan küçük butik otellerde konaklayabilir, gezilecek yerlerin tadını çıkarabilirsiniz.

Ödemiş ilçesinin gece hayatı aradığınızı size vermeyebilir. Az sayıda eğlence mekanı bulunan ilçede eğer hareketli yaşam arayışında iseniz umduğunuzu pek bulamayabilirsiniz. Fakat daha sakinliği seven bir yapıya sahipseniz ilçe merkezinde bulunan yaşam parkında içeceğiniz bir bardak çay size istediğiniz huzuru verecektir.

Yazar Hakkında

Ferhat Gökçe

Yorum Yaz