Gezi Yazıları

Aydın Gezi Rehberi

Aydın Gezi Rehberi

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan Aydın 1 milyondan fazla nüfusu ile önemli turizm merkezlerinden biridir. Hitit, Pers, Lidya, Selçuklu ve Osmanlı gibi tarihe damga vuran medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu gezi rehberimde sizlere Aydın’ın önemli noktalarını aktaracağım.

Aydın Nerede?

Aydın Türkiye’nin ege bölgesinde bulunur. Doğu tarafında Denizli, batı tarafında Ege Denizi, kuzey tarafında İzmir ve Manisa, güney tarafında Muğla yer alır. İstanbul ve Ankara’ya neredeyse eşit uzaklıkta yer alır ortalama 550-600 km uzaklıkta bulunur.

Aydın Gezilecek Yerler

  1. Kuşadası: Mavi ve berraklığıyla canlılığını koruyan denizi ve renkli gece hayatı ile Kuşadası yerli ve yabancı on binlerce turistin odak noktası olmayı başaran bir tatil yerimiz. İklimsel özelliği sayesinde her mevsim tercih edilebilecek olan Kuşadası sadece Türkiye’de değil tüm Dünya’da yeni bir trend olma yolunda hızla ilerliyor.
  2. Didim: Yemyeşil doğası, temiz havası, sahili ve kültürüyle insanı mest etmeye yetecek güzellikler barındırıyor. Kıyı boyunca sizlere hizmet verecek olan kafe ve gece kulüpleri, gün batımına doğru yapabileceğiniz tekne turları Didim’in eşsiz güzelliğini sizlere sunuyor.
  3. Diğer Yerler: Geyre, Didim Akbük KoyuKuşadası Güverncinada Kalesi, Apollon Tapınağı, Milet Okulu, Magnesia Antik Kenti, Kuşadası Milli Parkı.
Aydın Gezi Rehberi - Didim Apollo Tapınağı

Aydın Gezi Rehberi – Didim Apollo Tapınağı

Aydın Gece Hayatı

Görkemli sokakları, hareketli gece hayatı, Ege kültürü, turist farklılığı, tarihi kültürü ile Aydın renkli bir gece hayatına sahiptir, dilerseniz zamanınızı gece kulüplerinde, dilerseniz tarihi sokaklarda veya büyüleyici sahilinde geçirebilirsiniz. Aydın, bulunduğu konum itibariyle de tatil köylerine yakın olması İzmir, Muğla, Manisa gibi yoğun turist alan noktalardan turist geçişi sağlamaktadır.

Aydın Ne Zaman Gidilmeli?

İklim özellikleri bakımından her mevsim gidilebilecek bir yer olan Aydın genellikle yaz turizminin baskın olması dolayısıyla tercih edilen aralık olarak ilkbaharın başlarından, sonbaharın oralarına kadar olmaktadır. Nisan ayında ortalama 17 derece olan Aydın havası Haziran ve Temmuz aylarında 30 dereceye kadar çıkabiliyor. Ekim aylarında hava sıcaklığı düşme eğilimi gösterirken kış aylarında yani Aralık ve Ocak aylarında bol yağışlı geçmektedir. Bol yağış alan dönemlerde hava birçok yere göre ılık geçerken yine de yaz ayları kadar cazip gelmiyor.

Aydın’da Nerede Kalınır?

Kalacağınız noktaya göre size sunulan alternatifler değişiklik gösterirken sahil kesiminde kalmak isterseniz iç kesimlere göre daha fazla alternatife sahip olursunuz. Kalabileceğiniz başlıca noktalar ise Aymira Hotel Spa, Otel Kabaçam, Elit Pansiyon kalabileceğiniz başlıca konaklama yerlerindendir.

Sahil ve iç noktalar dışında hem gezip kalabileceğiniz hem de sağlığınız açısından sizlere çok faydalı gelecek kaplıcalar mevcuttur. Bu kaplıcalarda sizlere sauna ve masaj hizmeti verilir. Aydın’ın konumu ve gezilecek çok fazla yerlerinin olması sizlere bu tur rehberi yardımcı olurken bir tur şirketiyle anlaşmanız da gözden kaçan yerleri sizlere daha net bir şekilde gösterebilir.

Yazar Hakkında

Ferhat Gökçe

Yorum Yaz