Gezi Yazıları

Akyaka Gezi Rehberi

Akyaka Gezi Rehberi

Akyaka, Muğla’nın Ula ilçesine bağlı, eski bir balıkçı kasabasıdır. Marmaris ve Muğla’nın arasında kalır. Gökova’nın bakir koyları arasında kurulmuş olan Akyaka, Türkiye’de tatil yapacağınız en güzel beldelerden birisidir. Mimarisi, bu kadar turizme rağmen hala orijinalliğini koruyor ve özgünlüğünden hiçbir şekilde ödün vermiyor.

Halk adında sakar tepesi denilen, kıvrımlı yollar sonrasında Akyaka’ya ulaşmak mümkün. 2011 yılında sakinliğini koruyan şehir Cittaslow (sakin şehir) seçilerek Türkiye’deki 11 şehirden biri olarak seçilmiştir. Tatlı-sert rüzgârlarıyla, bakir koylarıyla ve doğallığıyla bugünlerde tüm Türkiye tarafından tanınan Akyaka, son 5 yılda Muğla’da ki en çok turist çeken beldelerinden birisi olarak biliniyor.

Akyaka Gezi Rehberi

Akyaka Gezi Rehberi

Akyaka Gezilecek Yerler

  1. Azmak Nehri: Muğla’nın küçük Kızılırmak’ı. Eğer konu Akyaka ise Azmak nehrinden (Kadın azmağı) bahsetmemek olmaz. 8-15 derece arasında değişen sıcaklığıyla,1.200 metre uzanan ve 8 metreye kadar derinliğe ulaşan, bu tatlı su ırmağı bir doğa harikası. Birçok canlıya ev sahipliği yapan bu nehirde, küçük tekne turlarıyla harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.
  2. Akyaka Plajı: Akyaka’da en çok tercih edilen plajlardan birisi olan Akyaka plajı, Muğla’nın Mavi Bayrak almış nadir plajlarındandır. Tamamı kum olan plajın, denizi çok sığdır. 200 metreye kadar bu sığlık devam ediyor. Çok sığ olması ve tamamı kum olmasından dolayı rahatlıkla çocuğunuzla ve ailenizle gelebilirsiniz. Ayriyeten halk plajı olan sahilde, yemyeşil ağaçlar arasında, rahatlıkla vakit geçireceğiniz kafe ve restoranlar bulunuyor.
  3. Çınar Plajı: Masmavi deniziyle Akyaka’nın en gözde plajlarından olan Çınar plajında, zemini süsleyen rengârenk taşlar ve serin su sizi karşılıyor. Akyaka’dan 3 kilometre uzaklıkta olan Çınar plajına yayan veya Akyaka’dan kalkan minibüslerle ulaşım sağlanabilir. Azmak nehrinden Çınar plajına karışan suyla gerçekten serinlediğinizi hissedebilirsiniz. Plaj özel bir işletmede olduğu için belirli bir ücret karşılığında içeride şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz ve bu işletmede günün yorgunluğunu atacağınız ve karnınızı doyuracağınız yerler mevcut.

4.Akyaka’da Gezebileceğiniz Diğer Yerler: Güzellikler saymakla bitmiyor. Akyaka’da gezebileceğiniz diğer yerler, Akyaka Orman kampı, Akçapınar köyü, Sakar tepe seyir tepesi, Nail Çakırhan evi, Sedir adası, Akbük Koyu, Idyma antik kenti, küfre koyu, boncuk koyuda bulunmaktadır.

Akyaka Gezi Rehberi

Akyaka Nerede?

Akyaka, Ege bölgesinde, Muğla ilinin, Ula ilçesine bağlı bir sahil beldesidir. Muğla’ya 18 kilometre, Marmaris’e ise 31 kilometre uzaklıktadır. Ankara’ya 604 kilometre, İstanbul’a 697 kilometre uzaklıktadır. Muğla ve Marmaris’in tam ortasında bulunan Akyaka, Gökova körfezinin doğu ucunda bulunur. Marmaris ve Bodruma yakın olmasıyla daha çok popülerleşen Akyaka, her yaz daha çok tanınıyor ve talep ediliyor.

Akyaka’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Deniz sezonu nisan ayında açılıp, ekimin sonlarına kadar devam eder. Yıllık ortalama sıcaklığı 18 derece olan Akyaka’da 9 ay güneşlidir. Kış ve bahar aylarında daha sakin olan Akyaka da deniz haricinde birçok aktivite yapılabilir.

Akyaka Nerede Kalınır?

Her geçen yıl popülerleşen Akyaka, butik otelleri ve rezidans otellerini de bünyesinde barındırmakta. 150-400 lira arası olan oda fiyatlarıyla cebinizi fazla yakmayacaktır.

Akyaka Gece Hayatı

Cittaslow seçilmiş olan Akyaka, sakinliğiyle dikkat çeken bir tatil beldesi gece yarısından sonra açık mekan bulamak pek mümkün değil.

Yazar Hakkında

Ferhat Gökçe

Yorum Yaz