Gezi Yazıları

Roma’nın Devlet Arşivi: Tabularium

Tabularium

Eğer Roma’da yer alan Roma Forumu ya da Roman Forumu’na uğrayacaksanız foruma bakan heybetiyle Tabularium binasını yani Roma’nın devlet arşivini göreceksiniz. Bir tarafını Antik Roma’nın kurulduğu Kapitolin Tepesi’ne veren bina foruma tüm heybetiyle bakmakta ve Roma’nın kesintisiz süregelen 2.700 yıllık yerleşimini gözler önüne sermektedir.

Bu bina ilk olarak M.Ö 78 yılında bronz kanun tabletlerinin muhafazası için inşaa edilmiştir. Bugün zemin katında (Kapitolin Müzeleri’nden geçit ile ulaşılmaktadır) halen söz konusu bronz kanun tabletleri muhafaza edilmektedir.

Roma döneminin sonlarına doğru önemini kaybeden bina Ortaçağ’da Roma’daki bir çok yapının başına geldiği üzere “bir taş ocağı” olarak kullanılmış, daha sonraları ise Corsi ailesi bu binayı kullanarak dört kuleli bir kale inşaa etmiştir.

Tabularium Binası

Yukarıda paylaştığım görselde 3 dönem birden görünmektedir. Birincisi en altta zeminde gördüğünüz ve Kapitolin Müzeleri’ne girerek ziyaret edebileceğiniz alan Tabularium’un en eski halinin (yani Roma dönemindeki halinin) kalıntılarıdır.) Ortaçağ’da buraya inşaa edilen dört kuleli kalenin bir kulesi olduğu gibi muhafaza edilmiş haliyle sağda yer almaktadır. Geri kalan bölümler ise daha sonradan yapılan eklemelerdir.

Daha sonraları Roma’nın kendisine egemen olan Papa’ya karşı verdiği idari bağımsızlık mücadelesinde burası bir merkez haline gelmiştir. Burası 1144 yılında Roma Senatosu’nun buluşma yeri haline gelmiştir ve neredeyse 12. yüzyıldan bu yana Roma şehri bu binadan idare edilmektedir.

Binanın bugünkü görünümü Michelangelo’nun 1551’de yaptığı çalışmalara dayanır. 1605 yılına kadar süren çalışmalarla bina bugünkü görünümünü almıştır ve halen Roma şehri bu binadan idare edilmektedir. Bina Kolezyum‘dan 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunmakta olup; ziyaret edeceklerin Palazzo Senatorio binasından giriş yapmaları gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Ferhat Gökçe

Yorum Yaz