Turizm ve Arkeoloji

Japonya’da Moğol İstilasına Ait İkinci Gemi Batığı Bulundu

Japonya’nın Nagasaki açıklarındaki bulunan gemi batığının 13. yüzyıl Moğol donanmasına ait olduğu belirlendi. Gemi batığı, Moğol donanmasına ait bulunan ikinci gemi batığı.

Nagasaki açıklarındaki bir gemi batığının 13. yüzyıl Moğol donanmasına ait olduğu doğrulandı. 13. yüzyılda Moğollar Japonya’yı istila etmeye kalkıştı, fakat donanmanın bir tayfuna yakalanmasıyla başarılı olamadı. Gemi batığı, Moğol donanmasına ait bulunan ikinci gemi batığı.

Ryukyus üniversitesi ve Matsuura il eğitim kurulundan arkeologlar, kısmen geminin yapısına bakarak, Moğol istilası donanmasına ait olduğunu belirledi. Araştırmacılar, gemi enkazının içinde ve etrafında bulunan 12. ve 13. yüzyıla tarihlenen Çin seramiklerinin de bu sonucu desteklediğini belirtti.

Batık geçen sene, Takashima Kozaki sualtı arkeolojik alanında yapılan yüzey araştırmaları sırasında, 15 metre derinlikte ve Takashima adasının 200 metre güneyinde bulundu. Geminin kalıntıları 12 metre uzunlukta ve 3 metre genişlikte. Deniz tabanındaki geminin pruvası güneye bakıyor. Ryukyus Üniversitesi’nden projeyi yöneten Arkeolog Yoshifumi Ikeda, üç ayrı konumda da olasılıkla Moğol istilası donanmasına ait gemi enkazları bulduklarını söyledi. Ikeda, “İki geminin kesin olarak Moğol istilasına ait olduğunu doğruladık. Gelecek araştırmalar daha da fazla Moğol gemisinin keşfini sağlayacak” dedi

İlk Moğol savaş gemisi 2011 yılında, yeni batığın 1.7 km batısında bulunmuştu.

Moğol İstilası Donanmasına Ait İkinci Gemi Batığı
Takashima Kozaki alanında deniz tabanındaki geminin, 1281’deki ikinci Japonya’yı istila girişiminde gönderilen donanmaya ait olduğu belirlendi. Enkazda birçok buluntu ortaya çıkarıldı. 1274 ve 1281’deki her iki Moğol istilası girişimi, iki donanmanın da tayfunlar tarafından telef edilmesiyle başarısızlıkla sonuçlandı.

Deniz tabanında bulunan beyaz porselen çanak
Enkazı bulunan geminin, pruvasından kıçına kadar 20 metre olduğu, ve 6-7 metre eninde olduğu düşünülüyor. Bu ölçüler ilk gemiden biraz daha küçük. Geminin gövdesinde dokuz tahta bölme bulunuyordu. Ayrıca gemi, denge ağırlığı olarak kullanıldığı düşünülen taşlarla doluydu. Geminin omurgası henüz bulunamadı. Arkeologlar omurganın denizin dibinde gömülü olduğunu düşünüyor. Araştırmacılar enkazın içinde ve çevresinde, beyaz porselen bir çanak, kahverengi sırlı bir vazo, çatı kiremitleri ve demir eşyalar da dahil olmak üzere yaklaşık 20 buluntu ortaya çıkarıldığını söyledi.

10.07.2015 denizhaber.com.tr

Konu ile ilgili Burak Çınar’ın hazırladığı ”Moğolların İkinci Japonya Seferi: Kyushu 1281 ” adlı makaleye ulaşmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

Ferhat Gökçe

Yorum Yaz