Gezi Yazıları

Curia Julia: Roma Senatosu’nun Toplanma Yeri

Curia Julia

Kolezyum’dan 7 dakikalık yürüme mesafesinde yani 800 metre uzakta Roma Senato’sunun önemli günlerde toplantı ve buluşma yeri olan Curia Julia bulunmaktadır. Roma Forumu ziyaretinizde İmparator Septimius Severus’un zafer takının hemen yanında yer alan ve aşağıda görseline yer verdiğim bu binayı modern bir yapı sanıp es geçebilirsiniz.

Curia Julia, Roma Forumu, Roma, İtalya.

Curia Julia, Roma Forumu’nda yer almaktadır ve Roma Senatosu’nun en önemli toplantı merkezi olmuştur.

Çatısı, dış cephesi, iç zemininde yer alan renkli mozaik kaplamalarıyla neredeyse muazzam bir şekilde bugüne ulaşan bu yapının inşaasına Roma İmparatoru Sezar zamanında başlanılmış ve Augustus dönemine M.Ö 29 yılında tamamlanmıştır. 500 metrekare alanı kaplayan ve 21 metre yüksekliği olan bu binanın içinde hepimizin bildiği ünlü hatip Çiçero meşhur konuşmalarını yapmıştır. Bu binanın günümüze ulaşmasına rol oynayan en büyük faktör yapının 8’inci yüzyılda kiliseye çevrilmiş olması ve de 1930’lar İtalya’sında Antik Roma’ya atfedilen siyasi önem nedeniyle aslına uygun yapılan restorasyonlardır. Yapının İmparator Diocletian döneminden kalma bronz kapısı bugün Roma’da Lateran Bazilikası’nın kapısıdır ve ziyaret edilebilir.

Curia Julia: Roma Dönemi ve Günümüz.

Curia Julia: Roma Dönemi ve Günümüz.

Roma Senatosu üyeleri bina içerisinde yer alan ve 3 basamaktan oluşan alanlara oturmuşlardır. Ünlü ressam Maccari (1840-1919) Çiçero’yu ve bu basamakları aşağıdaki görseldeki eserinde resmetmiştir.

Çiçero Catiline'ye karşı konuşmasını / savunmasını yaparken. (Maccari)

Çiçero Catiline’ye karşı konuşmasını / savunmasını yaparken. (Maccari)

Yapının içerisinde İmparator Trajan döneminden kalma rölyefler sergilenmektedir. Ayrıca küçük bir sergi de bulunmaktadır. Kolezyum’a çok yakın olan bu noktada yaz gecelerinde düzenlenen multimedya gösterileriyle izleyicilere buranın duvarına yansıtılan animasyonlarla Roma tarihi anlatılmakta ve gece gezileri düzenlenmektedir. İmkanınız varsa gece gezilerine katılmanızı öneririm.

Yazar Hakkında

Ferhat Gökçe

Yorum Yaz