Gezi Yazıları

Bir Günde Roma

Bir Günde Roma

Bu yazıyı yazmamın nedeni İtalya’nın başkenti Roma’yı bir günde gezmek isteyenlere bir fikir vermek; bu konuda bir rehber oluşturmaktır. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki eğer imkanınız varsa Roma’yı bir güne sıkıştırmayın. Benim tavsiyem en az 2 gün; ideal olan 3 gündür.

Ancak türlü nedenlerle buna imkanınız yoksa mutlaka görmeniz gereken yerler listesinde en başta yer alan turistik destinasyonlara odaklanmamız gerekir.

Roma’yı bir günde baştan 3’e ayıralım. Birincisi turizm sezonunda gitmeniz (Mayıs-Ağustos ayları arası); ikincisi düşük sezonda gitmeniz (Mart-Nisan ayları ya da Eylül-Kasım ayları); üçüncüsü de ölü sezonda gitmeniz. Bu ayrımların her birinde olmazsa olmaz dediğim ziyaret etmeniz gereken 2 yer var Vatikan Müzeleri ve Kolezyum. Diğer yerler bu iki yere (sezonuna göre) ilave olacaktır.

Eğer Roma’ya turizm sezonunda geldiyseniz; baştan bilmeniz gereken en önemli husus Kolezyum’u bir günde 15.000 insanın Vatikan Müzeleri’ni ise bir günde 25.000 insanın ziyaret ettiğidir. Her şeyden önce buralara ilişkin biletlerinizi önceden online olarak almanız gerekiyor. Online olarak almama durumunda bu 2 yerden birinin kuyruğunda tatil için ayırdığınız bütün günü geçirebilirsiniz. Online olarak bilet almanız bilet kuyruğuna girmeden doğrudan güvenlik kontrolüne geçmenizi sağlıyor. Online olarak bilet almak için Getyour Guide sitesini kullanabilirsiniz. Ayrıca doğrudan havaalanından gidecekseniz Fiumicino Havaalanı’ndan Kolezyum yakını’na ve Vatikan’a doğrudan servisler var. Servis saatinize kadar önceden biletinizi alabilirsiniz.

Bir Günde Roma - Kolezyum'un yer altı pasajları (2)

Bir Günde Roma – Kolezyum’un yer altı pasajları

Sıra geldi ziyaretinize.

Kolezyum Roma’nın tarihi merkezinde bulunan ve İtalya’nın sembolü olan bir amfitiyatro. Aslında Kolezyum’u ziyaret edilecek tek bir yapı olarak düşünmemekte fayda var çünkü; Kolezyum’un bulunduğu alanda büyük Roma İmparatorluğu’nun bir zamanlar kalbi olan Roma Forumu, İmparatorluk Forumları, Konstantin Takı gibi çok önemli ve güzel alanlar bulunmakta.

Gerek Kolezyum için gerekse Vatikan Müzeleri için ziyaret saati tavsiyem ya sabah erken saatler ya da öğleden sonraları olacaktır. Kolezyum’a yapacağınız ziyaret esnasında turizm sezonunda 30 dakika sürebilecek güvenlik kontrolünün ardından dev arenanın içine ulaşacaksınız. Kolezyum’a ziyaretiniz esnasında zamanında 50.000 Roma’lının Gladyatör Dövüşlerini izlediği ortamı görecek (ki bu arenada 500.000 insanın hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir); farklı giriş opsiyonlarına göre gladyatör arenasına çıkabilecek ya da imparator Domitian tarafından yaptırılan Kolezyum’un yeraltını keşfedebileceksiniz.

Kolezyum’un ardından sizi Roma İmparatorluğu’nun kalbi olan Roma Forumu bekliyor. Kolezyum’u ziyaretinizin ardından buraya ücretsiz girebileceğinizi unutmayın. Roma Forumu Roma’nın antik çağlarda kurulduğu yer olan Palatine Tepesi‘nin yakından yer alan ve yaklaşık olarak 25 Tapınak ve Antik yapının bulunduğu alan.

Bir Günde Roma - Bakireler Evi - Roma Forumu

Bir Günde Roma – Bakireler Evi – Roma Forumu

Bir Günde Roma - Curia Julia - Çiçero'nun Konuşmalarını Yaptığı yer

Bir Günde Roma – Curia Julia – Çiçero’nun Konuşmalarını Yaptığı yer

Roma Forumuna olan ziyaretinizde Çiçero’nun konuşmalarını yaptığı Curia yapısını görebilir; Bakireler Tapınağı’nın (Temple of Vestal Virgins olarak adlandırılır.) kalıntılarını görebilir; Roma devlet arşivlerinin saklandığı Tabularium yapısını görebilir; Roma imparatorlarının zafer takları olan Septimius Severus Takı ve Titus Takı’nın muhteşem yapısını görebilirsiniz.

Bir Günde Roma - Septimius Severus'un Zafer Takı, Roma Forumu

Bir Günde Roma – Septimius Severus’un Zafer Takı, Roma Forumu

Bir Günde Roma - Titus Takı

Bir Günde Roma – Titus Takı

Roma Forumu’nun ardından İmparatorluk Forumları sizi bekliyor. İmparatorluk Forumları’nda bir nevi dönemin Tanzim Satış noktası olaran Trajan’ın Marketini mutlaka ziyaret edin; gerçekten çok iyi korunmuş durumda ve çok güzel. Aynı alanda bulunan Trajan Forumu ve Sütununu da mutlaka ziyaret edin.

Bir Günde Roma - Trajan'ın Marketleri

Bir Günde Roma – Trajan’ın Marketleri

Bu yukarıda saymış olduğum yapılar Roma’nın kalbinin attığı yer ve temelinin kurulduğu yer. Eğer bu alanları görmeden geçerseniz bence Roma’ya olan ziyaretiniz eksik olacaktır.

Bu alanı ziyaretinizden sonra yorulmuş olacaksınız; bir dahaki durağınız olan Vatikan Müzeleri’ne gitmeden yemek için (güzel bir Pizza harika seçim olacaktır) mola vermenizde fayda var.

Bir Günde Roma: Vatikan Müzeleri

Bir günde Roma ziyaretinizde Vatikan Müzeleri’ni ikinci sıraya koyduğuma bakmayın. Sadece bir başlangıç ve bitiş noktası belirleyeceksek Kolezyum’dan başlayıp Vatikan’da bitirmek ulaşım açısından sizin için daha kolay olacaktır. Yoksa burası Roma ziyaretinde görülecek yerler listesinin en başında yer alıyor. Çünkü sadece İtalya ve Roma’nın değil dünyanın en güzel müzelerinden birisi. 11 müzenin birleşiminden oluşuyor ve muhteşem Sistine Şapeli ile Aziz Petrus Bazilikası da yakınında.

Vatikan Müzesi ve Vatikan ziyareti ile ilgili Vatikan Müzesi Bileti olarak çok detaylı bir yazı hazırladığım için aynı detaylara burada tekrar yer vermek istemiyorum.

Bir Günde Roma: İsteğe Bağlı İlave Yerler

Roma için olmazsa olmaz iki yeri söyledik; Vatikan Müzeleri ve Kolezyum. Şimdi yukarıda belirttiğim 3 turizm sezonu dönemine ilave olarak; zamanınız kalması dahilinde aşağıdaki yerler bence ziyarete değer.

San Angelo Kalesi: Vatikan’ın çok çok yakınında, aslında Hadrian’ın mezarı ama  çağlar boyunca kale, tutukevi, papaların ikametgahı ve bir çok amaçla kullanılmış, güzel bir manzarası var. Giriş için bilet gerektiyor.

Bir Günde Roma - San Angelo Kalesi

Bir Günde Roma – San Angelo Kalesi

Domus Aurea: Kolezyum’un çok çok yakınında. Roma’yı yaktığı rivayet edilen Nero’nun efsanevi sarayı. İzleyen imparatorlar tarafından yerle bir edilmiş ve üzeri toprakla örtülmüş. Rönesans döneminde ilk olarak keşfedilmiş ve son yıllarda ziyarete açılmış bir yer. Başınızda kasket ile şu an yer altında olan bu büyük saraya (içinde odaları, duvar süslemeleri ve mozaikleri gerçekten güzel) girmek güzel bir serüven olabilir. Giriş bileti ayrı ve yaklaşık 30 Euro. Eskiden haftanın tüm günleri ziyarete açık olsa da şu an sadece haftasonları ziyaret edilebiliyor.

Bir Günde Roma - Domus Aurea - Nero'nın Altın Evi

Bir Günde Roma – Domus Aurea – Nero’nın Altın Evi

Pantheon: Ne Vatikan’ın çok yakınında ne Kolezyum’un. Ama bakmayın Roma, İstanbul gibi 16 milyonluk bir şehir değil. Yaklaşık 4-5 milyon nufusu var ve tarihi merkezi yürümeye ve gezmeye müsait; her yer birbirine yakın. Burası 2000 yıllık bir tapınak. Her köşesi korunmuş; devasa ve muhteşem bir kubbesi var; içinde İtalya’nın ilk krallarından Raphael’e bir çok tanınmış insanın mezarı da var. Kubbesi Ayasofya’yı geçiyor. Ziyarete Değer.

Bir Günde Roma - Büyüleyici Pantheon

Bir Günde Roma – Büyüleyici Pantheon

Bir Günde Roma - Pantehon'un Kubbesi

Bir Günde Roma – Pantehon’un Kubbesi

Trevi Çeşmesi: Nam-ı diğer Aşk çeşmesi; sezonda inanılmaz kalabalık. Mimarı yapısı tam bir sanat eseri, görülmeye değer. Buraya para atanlar mutlaka bir gün Roma’ya geri dönecekleri efsanesi ile meşhur.

Bir Günde Roma - Trevi Çeşmesi

Bir Günde Roma – Trevi Çeşmesi

Piazza Navona: Burası eski bir hipodrom alanı; zamanla hipodrom yıkılmış ama hipodrom alanı şeklini kaybetmemiş. Meydanda Bernini’nin 4 Mevsim çeşmesi üzerinde bir obelisk ile sizi bekliyor.Ayrıca bu meydanda Moor Çeşmesi de görmeye değer. Meydanın dizaynı barındırdığı çeşmeler ve sanat eserleri muhteşem; sadece bu değil elbette. Meydan etrafında San’t Ignazio gibi Roma’nın çok eski kiliseleri de var. Ayrıca burada hayatın çok renli ve güzel aktığını söylemek mümkün. Arka sokaklar çok canlı ve zaman geçirilecek çok sayıda mekan var.

Piazza navona

Piazza navona

Bir Günde Roma - Navona Meydanı ve 4 Mevsim Çeşmesi

Bir Günde Roma – Navona Meydanı ve 4 Mevsim Çeşmesi

Bu yazımda Bir Günde Roma konusunu ele aldım ve Roma’da bir günde neler yapılabileceğini; nelerin olmazsa olmaz olduğunu anlatmaya çalıştım. İletişim formundan bana ulaşabilirsiniz. Sevgilerimle.

Yazar Hakkında

Ferhat Gökçe

Yorum Yaz