Gezi Yazıları

Antik Roma’da Tanzim Satış: Trajan Pazarı

Trajan Pazarı

M.S 100-110 yılları arasında Roma İmparatoru Trajan’ın mimarı olan Apollodorus of Damascus tarafından Quirinal Yamaçları ile Trajan Forum’u arasına inşaa edilen Trajan Pazarı bugün halen bütün görkemiyle Roma’da sizi beklemektedir.

Trajan’ın Pazarı ya da Trajan’ın Marketi olarak bilinen yapı zinciri Trajan Forumu’na dayanan bir dizi yapıyı kapsamaktadır. Trajan Pazarı’nın yapılma amacı ağır vergi yükü ve hayat pahalılığına karşı halkın tepkisini azaltmak ve Roma halkına ucuz mal tedarik etmektir. Bu alan 150’den fazla mağazaya/dükkana ev sahipliği yapmış olup; meyve-sebzeden balığa mücevherden parfüme her türlü mal burada satılmıştır.

Trajan Pazarı bütün ihtişamıyla durmaktadır.

Trajan Pazarı bütün ihtişamıyla durmaktadır. Pazarın önündeki alan Trajan Forum’udur.

Bu alanda ayrıca fakirlere uygun fiyatlı – yerine göre bedava – mal sağlayan devlet depoları da bulunmaktaydı. Aslında bu pazar alanı imparatorun bahşişlerini / bağışlarını halka bir dağıtma yoluydu. Bu şekilde toplumda pahalılık nedeniyle oluşan sosyal gerilim azaltılmak istenmiştir. Bu nedenle buranın antik bir tanzim satış noktası olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bu alan Kolezyum’a yürüme mesafesinde olup, 950 metre uzaklıktadır. Buraya geldiğinizde hem Trajan’ın İmparatorluk Forumlarını hem de Trajan’ın market yapısını gezme olağanağı bulabilirsiniz. Trajan Pazarı içerisinde çok güzel bir müze barındırmakta olup girmenizi öneriyorum.

Yazar Hakkında

Ferhat Gökçe

Yorum Yaz